Stowarzyszenie Oaza dla Zwierząt Mielec – Pomóż Nam Pomagać!

Stowarzyszenie Oaza dla Zwierząt Mielec prowadzi Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Pies i Kot” w Mielcu, które znajduje się niemal w samym centrum miasta Mielca. Na niewielkiej powierzchni schroniska, znajdują się zadaszone boksy z wybiegami dla psów, oraz dwa pawilony dla kotów, w których mieszczą się cztery kociarnie. Psy w boksach przebywają pojedynczo. Pomieszczenia kociarniach są dostosowane do wieku i potrzeb zwierzęcia. Koty mają zapewnioną możliwość korzystania z wybiegów. Teren schroniska jest ogrodzony. Dodatkowo na terenie schroniska mieści się biuro adopcji i przyjęć zwierząt, kwarantanna dla zwierząt, które dopiero trafiły do schroniska, pomieszczenia izolacyjne dla chorych zwierząt oraz gabinet weterynaryjny w którym wykonywane są podstawowe zabiegi dla zwierząt. Dbamy o każdy detal, by zapewnić naszym podopiecznym jak najlepsze warunki.

Schronisko jest własnością Gminy Miejskiej Miasta Mielca, która realizuje obowiązkowe zadanie własne w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, jakie nakłada na gminę Ustawa o Ochronie Zwierząt.

Do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Pies i Kot” przyjmowane są zwierzęta z terenu Gminy Miejskiej Mielec. Obecnie w schronisku przebywa ok. 85 psów i około 50 kotów. U nas każdy pies czy kot ma swoje miejsce i imię. Wszystkie zwierzęta w schronisku są badane, szczepione i odrobaczane. W schronisku zapewnia się przeprowadzenie kastracji dojrzałych płciowo psów i samic kotów po upływie kwarantanny, kocurów przed ich wydaniem ze schroniska.

Wszystkie zwierzęta są fotografowane i prezentowane na naszej stronie internetowej www.oazadlazwierzat.mielec.pl oraz na profilu facebook oaza dla zwierząt mielec, w celu znalezienia nowych domów oraz ułatwienia właścicielom odnalezienie swoich zagubionych pupili. Każde zwierzę jest czipowane – czip umieszczany w ciele zwierzęcia jest nośnikiem danych, posiadającym specjalny numer, za pomocą którego, przy wykorzystaniu czytnika, można zidentyfikować zwierzę i jego właściciela.

Dokładamy wszelkich starań, by nasze psiaki i kociaki przebywające w schronisku czuły się jak najlepiej i szybko znajdowały swoje nowe dobre domy, odpowiedzialnych i kochających opiekunów, a schronisko było dla nich tylko miejscem tymczasowym.

Stowarzyszenie Oaza dla Zwierząt Mielec jest organizacją pożytku publicznego, która może zbierać 1,5 % na rzecz zwierząt, KRS 0000758868.

Do głównych zadań Stowarzyszenia należy:

 • prowadzenie schroniska,
 • przyjmowanie i przetrzymywanie w schronisku psów i kotów bezdomnych zgodnie z art. 4 Ustawy o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997r.
 • utrzymanie zwierząt w schronisku – wyżywienie, podstawowa opieka weterynaryjna, chipowanie, odrobaczanie, szczepienia itp. zapewnienie humanitarnych warunków bytowych zwierząt,
 • poszukiwanie nowych opiekunów,
 • promowanie sterylizacji zwierząt,
 • prace remontowe w schronisku,
 • zapewnienie dodatkowego wyposażenia potrzebne naszym zwierzakom i opiekującym się nimi wolontariuszom (obroże, smycze, miski, szczotki, grzebienie, środki do pielęgnacji zwierząt). Od rozpoczęcia naszej działalności (styczeń 2020 r.) udało się wprowadzić szereg pozytywnych zmian w schronisku:
 • powstała świetlica w której możemy oswajać wycofane i lękliwe psy,
 • powstał gabinet weterynaryjny w którym wykonywane są podstawowe zabiegi,
 • zwiększono skuteczność adopcji i odnajdywania właścicieli zagubionych zwierząt,
 • znacznie poprawiono stan zieleni na terenie schroniska,
 • złożono pełne oświetlenie terenu schroniska,
 • wyremontowano dach na budynku socjalno – szpitalnym schroniska,
 • docieplono budynek główny schroniska, w którym znajduje się szpitalik dla psów i kotów,
 • poprawiono jakość życia kotów w schronisku poprzez modernizację czterech kociarni,
 • częściowo zmodernizowano boksy i wybiegi dla psów.

Schronisko na podstawie podpisanej umowy współpracuje:

 • w zakresie prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt w Mielcu z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt,
 • w zakresie leczenia zwierząt schroniskowych, z lecznicą Gabinet Weterynaryjny „Na Peronie”.
  Ponadto w zakresie rehabilitacji zwierząt schroniskowych współpracujemy z gabinetem zoofizjoterapii Zdrowa Łapa Centrum Aktywności i Rehabilitacji Małych Zwierząt w Rzeszowie.

Schronisko przyjmuje odwiedzających od poniedziałku do soboty – w godz. od 9.00 do 17.00.  W niedzielę i święta schronisko jest zamknięte dla odwiedzających. Jednakże każdy kto byłby zainteresowany adopcją zwierzęcia, a szczególnie jej finalizacją ma możliwość dokonania jej również w dni świąteczne, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wspólnie tworzymy bezpieczne i kochające miejsce dla zwierząt w potrzebie. Razem możemy sprawić, że więcej psiaków znajdzie swoje szczęśliwe domy.

Gabinet weterynaryjny.


Schronisko z Lotu Ptaka

Facebook