UCHWAŁA NR XI/134/2025 RADY MIEJSKIEJ W MIELCU z dnia 28 marca 2025 r. w sprawie
Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejskiej Mielec na 2025 rok
Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
§ 1.
- Celem Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miejskiej Mielec na 2025 rok, zwanego dalej Programem, jest:
1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom opieki w schronisku dla zwierząt;
2) opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;
3) odławianie bezdomnych zwierząt;
4) obligatoryjna sterylizacja albo kastracja w schroniskach dla zwierząt;
5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
6) usypianie ślepych miotów;
7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;
8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. - Działania związane z realizacją Programu prowadzone są przez:
1) Urząd Miejski w Mielcu, w tym Straż Miejską;
2) Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Mielcu przy ul. Targowej 11 prowadzone przez Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec, z siedzibą w Mielcu, ul. Krańcowa 11. - W realizacji Programu mogą uczestniczyć:
1) szkoły i placówki oświatowe;
2) wolontariusze;
3) opiekunowie społeczni;
4) organizacje społeczne, których statutowym celem jest ochrona zwierząt;
5) jednostki organizacyjne Gminy Miejskiej Mielec.
Rozdział 2.
Zapewnianie zwierzętom bezdomnym miejsca w schronisku
§ 2.
- Gmina Miejska Mielec zapewnia opiekę bezdomnym zwierzętom poprzez prowadzenie schroniska na podstawie zawartej umowy ze Stowarzyszeniem OAZA dla Zwierząt Mielec, mającym swoją siedzibę w Mielcu, ul. Krańcowa 11.
- Zwierzęta chore lub ranne poddawane są niezwłocznie leczeniu w schronisku bezpośrednio po ich przyjęciu.
- Ślepe mioty usypiane są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zabiegi usypiania ślepych miotów wykonuje Gabinet Weterynaryjny „Na Peronie” prowadzony przez Pana Mariusza Kanię, mający swoja siedzibę w Mielcu, ul. Głowackiego 8.
- Szczegółowy sposób postępowania ze zwierzętami określa regulamin schroniska.
Rozdział 3.
Odławianie bezdomnych zwierząt
§ 3
- Odławianie zwierząt bezdomnych z terenu Gminy Miejskiej Mielec prowadzone jest jako działanie o charakterze stałym i realizowane jest przez Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec, na podstawie zawartej umowy z Gminą Miejską Mielec o wsparcie zadania publicznego pod nazwą „Zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym i zapobieganie bezdomności zwierząt z terenu Gminy Miejskiej Mielec między innymi poprzez prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie opieki kotom wolno żyjącym”, obejmującego między innymi odławianie i transport zwierząt z terenu Miasta Mielca, przy uwzględnieniu zapisów §10.
- Odławianiu podlegają zwierzęta, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie istnieje możliwość ustalenia właściciela lub innej osoby, pod której opieką zwierzę się znajdowało.
- Odławianie obejmuje wyłapanie i zapewnienie opieki.
- Odłowione zwierzęta bezdomne, co do których nie istnieje możliwość ustalenia ich właściciela, po okresie co najmniej 15 dniowej kwarantanny mogą zostać zakwalifikowane do adopcji.
- Odławianie zwierząt bezdomnych i ich transport odbywa się zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§ 4.
- Wszystkie zwierzęta trafiające do schroniska są poddawane obligatoryjnej sterylizacji lub kastracji po co najmniej 15 dniowej kwarantannie, z wyjątkiem zwierząt których wiek lub stan zdrowia nie pozwalają na wykonanie zabiegu.
- Zabiegi sterylizacji i kastracji dokonywane są przez Gabinet Weterynaryjny „Na Peronie” prowadzony przez Pana Mariusza Kanię, mający swoją siedzibę w Mielcu, ul. Głowackiego 8.
Rozdział 4.
Opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie i kastracja
§ 5.
- W ramach zawartej umowy sprawowanie opieki nad wolno żyjącymi kotami na terenie Gminy Miejskiej Mielec, w tym ich dokarmianie, realizowane jest za pośrednictwem Stowarzyszenia OAZA dla Zwierząt Mielec przy współpracy z opiekunami społecznymi i organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
- Przedmiotowa opieka obejmuje w szczególności:
1) ich dokarmianie w okresie zimowym;
2) zapewnienie możliwości sterylizacji albo kastracji wolno żyjących kotów;
3) dostarczenie budek dla wolno żyjących kotów.
§6.
Określa się następujące zasady dokarmiania wolno żyjących kotów:
1) koty będą dokarmiane w miejscach ich bytowania;
2) karma będzie wydawana w obiekcie Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Mielcu, ul. Targowa 11, 39-300 Mielec opiekunom społecznym na podstawie Deklaracji Opiekuna Społecznego i potwierdzonej ewidencji wydawanej karmy;
3) ilość wydawanej karmy społecznym opiekunom kotów wolno żyjących zależy od liczby dokarmianych kotów.
§7.
Określa się następujące zasady wykonywania zabiegów sterylizacji albo kastracji wolno żyjących kotów:
1) zabiegi wykonywane będą przez Gabinet Weterynaryjny „Na Peronie” prowadzony przez Pana Mariusza Kanię, mający swoja siedzibę w Mielcu, ul. Głowackiego 8;
2) zabieg przeprowadza się na podstawie skierowania wydawanego przez Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec;
3) koty poddawane zabiegowi zostaną oznakowane w sposób widoczny poprzez wykonanie wycięcia na krawędzi ucha w kształcie litery V;
4) dostarczanie kotów do zabiegu sterylizacji albo kastracji odbywa się własnym staraniem i na własny koszt dostarczającego lub we współpracy ze schroniskiem;
5) po wykonaniu zabiegu, zwierzę zostaje wypuszczone w miejscu odłowienia.
Rozdział 5.
Zabiegi kastracji albo sterylizacji zwierząt domowych.
§8.
- Na podstawie zawartej umowy Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec organizuje zabiegi sterylizacji albo kastracji zwierząt domowych (psów i kotów), których właściciele zamieszkują na terenie Gminy Miejskiej Mielec.
- Określa się następujące zasady wykonywania zabiegów sterylizacji albo kastracji zwierząt właścicielskich:
1) zabiegi będą wykonywane przy pełnym poszanowaniu praw właścicieli zwierząt lub innych osób, pod których opieką zwierzęta pozostają;
2) zabiegi wykonywane będą przez Gabinet Weterynaryjny „Na Peronie” prowadzony przez Pana Mariusza Kanię, mający swoja siedzibę w Mielcu, ul. Głowackiego 8;
3) zabieg przeprowadza się na podstawie skierowania wydawanego przez Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec;
4) dostarczanie zwierząt do zabiegu sterylizacji albo kastracji odbywa się własnym staraniem i na własny koszt dostarczającego;
5) wysokość dofinansowania do zabiegu określa Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec w kwocie nie mniejszej niż 50%.
Rozdział 6.
Działania związane z poszukiwaniem nowych właścicieli dla zwierząt bezdomnych
§ 9.
Zgodnie z zawartą umową Stowarzyszenie OAZA dla Zwierząt Mielec prowadzi działania związane z poszukiwaniem nowych właścicieli dla zwierząt bezdomnych obejmujące w szczególności:
1) zamieszczanie na stronie internetowej www.oazadlazwierzat.mielec.pl oraz www.facebook.com/oazadlazwierzatmielec aktualnych informacji dotyczących zwierząt przeznaczonych do adopcji wraz ze zdjęciami;
2) przekazanie do umieszczenia na stronie Urzędu Miejskiego w Mielcu www.mielec.pl/ochrona-srodowiska/opieka-nad-zwierzetami/ aktualnego adresu internetowego podmiotu prowadzącego Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Mielcu;
3) organizowanie akcji adopcyjnych oraz dni otwartych schroniska z udziałem placówek oświatowych.
Rozdział 7.
Zwierzęta gospodarskie
§ 10.
Dla zwierząt gospodarskich, które uciekły, zabłąkały się, zostały porzucone lub w inny sposób straciły swojego właściciela i nie ma możliwości ustalenia właściciela lub innej osoby pod opieką której mogą trwale pozostać, Gmina organizuje opiekę poprzez odłowienie, transport i umieszczenie zwierząt w gospodarstwie rolnym w miejscowości Kliszów 149, 39-307 Gawłuszowice, z właścicielem którego Gmina Miejska Mielec ma podpisaną umowę.
Rozdział 8.
Zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt
§ 11.
- W przypadku zwierząt poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, pierwszą pomoc weterynaryjną całodobowo zapewnia Gabinet Weterynaryjny „Na Peronie” prowadzony przez Pana Mariusza Kanię, mający swoja siedzibę w Mielcu, ul. Głowackiego 8.
- W takich sytuacjach zgłoszenia należy kierować do Straży Miejskiej lub Policji.
- Dalsze czynności po interwencji lekarza weterynarii, są wykonywane według zasad określonych w umowie ze Stowarzyszeniem OAZA dla Zwierząt Mielec prowadzącym Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Mielcu.
Rozdział 9.
Działalność edukacyjna
§ 12
- W ramach programu opieki nad zwierzętami przewiduje się prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu zapobieganie bezdomności zwierząt.
- Celem edukacji jest:
1) podniesienie świadomości społeczeństwa co do roli właściciela i opiekuna zwierząt domowych;
2) podniesienie poczucia odpowiedzialności za przyjmowanie zwierząt do gospodarstwa domowego;
3) podniesienie poziomu wrażliwości co do potrzeb zwierząt utrzymywanych w gospodarstwach domowych;
4) podniesienie poziomu wiedzy o skutkach nieodpowiedniego traktowania zwierząt, w tym dopuszczania do niekontrolowanego rozrodu i porzucania zwierząt. - Działania edukacyjne prowadzone będą poprzez:
1) promowanie wolontariatu poprzez umieszczenie na stronie Stowarzyszenia w zakładce „Możesz nam pomóc” jego zasad;
2) promowanie funkcji opiekuna społecznego zajmującego się kotami wolno żyjącymi poprzez umieszczenie informacji na stronie Urzędu Miejskiego w Mielcu www.mielec.pl/ochrona-srodowiska/opieka-nad-zwierzetami/;
3) edukację młodzieży szkolnej w zakresie bezdomności poprzez umożliwienie wizyt w schronisku;
4) propagowanie adopcji zwierząt bezdomnych przez stronę internetową Stowarzyszenia;
5) współpracę z organizacjami i schroniskami, których statutowym celem jest ochrona zwierząt.
Rozdział 10.
Postanowienia końcowe
§ 13.
Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację Programu w roku 2025 wynosi ogółem 914 500,00 zł z tego:
1) 875 000,00 zł – przeznacza się na realizację umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego pod nazwą „Zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym i zapobieganie bezdomności zwierząt z terenu Gminy Miejskiej Mielec między innymi poprzez prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie opieki kotom wolno żyjącym”, w tym szacunkowo:
a) środki na prowadzenie schroniska – 730 900,00 zł;
b) stała obsługa weterynaryjna (w tym usypianie ślepych miotów) – 111 500,00 zł;
c) zapobieganie bezdomności zwierząt – wyłapywanie – 3 200,00 zł;
d) kastracja i sterylizacja zwierząt od osób prywatnych – 7 000,00 zł;
e) zakup materiałów związanych z bezdomnością – 1 000,00 zł;
f) remonty obiektów w schronisku – 1 000,00 zł;
g) zabiegi kastracji wolno żyjących kotów – 13 000,00 zł;
h) zakup budek dla wolno żyjących kotów – 1 400,00 zł;
i) dokarmianie wolno żyjących kotów – 6 000,00 zł;
2) 4 500,00 zł – przeznacza się na utrzymanie zwierząt gospodarskich;
3) 35 000,00 zł – przeznacza się na interwencje weterynaryjne w przypadku zwierząt poszkodowanych w zdarzeniach drogowych